Please activate javascript to view kodvizit.com

Yeni Sürüm Kılavuzu

Bu kılavuz kütüphane programının 2. sürümüne uygun olarak tasarlanmıştır. Kütüphane programının 3. sürümüne ait kılavuzu videolu olarak hazırlandı ve aşağıdaki listeden izlenebilir. İsterseniz buraya tıklayarak da YouTube oynatma listesine ulaşabilirsiniz.

İlk Kurulum Robotu

Programı indirip kurduktan sonra karşınıza çıkacak ilk ekran. Burada yazılımın bundan sonra raporlama işlemlerinde ve kullanıcı işlemlerinde kullanılacak bilgiler istenir. Burada oluşturacağınız kullanıcı ana kullanıcıdır. Kullanıcı adı ve şifresi daha sonra değiştirilebilir fakat yetkileri kısıtlanamaz veya bu kullanıcı silinemez.

İlk Kurulum Robotu

 1. Ana kullanıcı için kullanıcı adı, şifre ve şifrenin doğruluğundan emin olmanız için şifre tekrarı girilir.
 2. Kurum adı, kurum yöneticisi adı-soyadı, kütüphane sorumlusu adı-soyadı, kurum il-ilçe, email, telefon ve varsa referans bilgileri girilir bu bilgiler RAPORLAMA aşamasında kullanılacaktır.
 3. Örnek verileri işaretlerseniz daha önceden hazırlanmış okuyucu, kitap ve emanet kayıtları programa veri eklemeden önce hızlıca hazır verilerle denemenizi sağlar ve daha sonra program içinden Ayarlar > TKT Ayarları > Veritabanı Ayarları > Veritabanını sıfırla yolu ile silinebilir.
 4. Bu aşamada bilgisayarı kapatmadan programın kurulumunun bitmesini beklemelisiniz. Bu aşamada sizin için hazırlanan hazır kitap verileri, yazar verileri, yayınevi verileri aktarılır ayrıca sizin 1. ve 2. aşamada girdiğiniz veriler de programın veritabanına aktarılır.

Herhangi bir nedenle bu ekranı tekrar açmak isterseniz iki farklı yolu deneyebilirsiniz:

 1. Ayar klasörünü (bu adrestedir %APPDATA%\Tusunami Kütüphane Takip) açın, veri isimli klasörün yedeğini alın ve silin. Programı tekrar açtığınızda veritabanı olmadığı için kurulum robotu çalışacaktır.
 2. Bu yöntemde de Başlat > Çalıştır’ı açın (veya Windows+R) %APPDATA%\Tusunami Kütüphane Takip adresini yazın ve çalıştırın Ayar.ini dosyasına sağ tıklayın ve not defteri ile açıp IlkAcilisDegil=1 yazısını IlkAcilisDegil=0 ile değiştirin kaydedin ve çıkın. Programı tekrar açtığınızda ilk kurulum robotu çalışacaktır.

Giriş Ekranı

Giriş

 1. Oluşturulan kullanıcı isimlerinin listesidir. Kendiniz elle giremezsiniz listeden seçmelisiniz.

 2. Seçilen kullanıcının şifresi.

 3. Kullanıcı adı ve şifre uyuşuyorsa veya veritabanında sorun yoksa ana yazılım açılır değilse iki farklı hata verebilir.

  • Bilgileriniz Yanlış: Bu hata şifrenin yanlış girildiğini ifade eder eğer şifrenizi unuttuysanız 4. Adımı incelemelisiniz.
  • Veritabanı Hatası: Bu hata veritabanında oluşan bir bozukluk yüzünden oluşmuştur bunu bilmeyerek yaptıysanız veritabanını bize gönderin. Veya yedekleriniz varsa yedekleriniz ile değiştirin. Veya veritabanını silin ve yenisini kurun.

  Silme işlemi şu şekildedir:
  Ayar klasörünü (bu adrestir %APPDATA%\Tusunami Kütüphane Takip) açın, veri isimli klasörün yedeğini alın ve silin. Programı tekrar açtığınızda veritabanı olmadığı için kurulum robotu çalışacaktır.

  Elle yedek geri yükleme işlemi şu şekildedir:
  Yedekler klasörünüzdeki bir yedeği veya daha önce farklı bir yere kopyaladığınız bir yedeği alın ve ismini tkt.db olarak değiştirin. Bu dosyayı Veri isimli klasörün içine atın eski dosyanın üzerine yazılsın mı sorusuna evet diyin. Eğer şifrenizi unuttuysanız buraya tıklayın ve bize mail gönderin. Mail gönderirken bu kurumun yöneticisi olduğunuzu bir şekilde kanıtlamanız gerekmektedir.

Ana Ekran

Ana Ekran

 1. Başlık alanı. Programın hangi bölümünde olduğunuzu belirtir ve programın ismi yer alır.
 2. Ana menü ve alt menüleri.
 3. Navigasyon alanı. Eğer seçili bölmede listelenmiş veriler varsa aralarında hızlıca işlemler yapmak için kullanılır. Bunun yanında sağ tık ile de bu işlemlerin bazıları yapılabilir.
 4. Arama bölümü. Tümünü ara butonuna tıklanırsa sadece barkod arama özelliğine geçilir. Tümünü ara yazısı var ise boşluğa yazılan metin tüm veriler arasında benzerlik gözetilerek aranır. Eğer barkod ara yazılı ise sadece birebir barkod araması yapılır yani benzerlik aranmaz.
 5. Seçili bölüm burada gösterilir.
 6. Programa giriş yapılan kullanıcı adı.
 7. Kayıtlı kitap ve okuyucu sayısı. Silme, ekleme işlemleri sırasında güncellenir.
 8. SMS alındıysa kaç SMS kaldığını gösterir internet üzerinden kontrol eder. Eğer SMS satın aldıysanız ve 0 görünüyorsa öncelikle internet ayarlarınızda sorun olmadığına emin olun daha sonra Düzenle > SMS Gönder butonuna tıklayıp tekrar kontrol ettirin. Birkaç kez denemeniz gerekebilir.
 9. Eğer lisans satın aldıysanız lisans süresi yazar almadıysanız Standart yazacaktır.

Emanet Kitaplar

Emanet Kitaplar

 1. Yeşil renkli olan kayıtlar şu anda okuyucuda olan emanet kayıtlarını gösterir.
 2. Kırmızı renkli kayıtlar şu anda okuyucuda olan emanet kayıtlarını gösterir fakat bu kitaplar getirilmesi gereken tarihte getirilmemiş ve hala okuyucudadırlar.
 3. Beyaz olan kayıtlar okuma işlemi tamamlanmış ve okuyucudan alınmışlardır. Buradaki kayıtlarda kitap durumu Okuyucu yazıyorsa da o kitap şu anda başka bir okuyucunun elindedir kütüphanede değildir anlamını taşır.
 4. Okuyucudaki kitabı geri almak için gelen kitap ekle ekranını açar.
 5. Yeni emanet kaydı oluşturmak için emanet ekle ekranını açar.
 6. Bu kaydı tamamen siler. Bu çok kullanışlı bir özellik değildir ve tavsiye edilmez sadece yanlışlıkla eklenen kayıtlar için bunu kullanmanız önerilir.
 7. Şu anda listelenen kayıtları rapor ekranına gönderir. Lisans gerektirir!
 8. Bu okuyucunun okuduğu kitapların, kasasının ve diğer tüm bilgilerinin olduğu ve değiştirilebildiği ekranı açar.
 9. Bu kitabı okuyan kullanıcıların ve kitabın diğer tüm bilgilerinin olduğu ve değiştirilebildiği ekranı açar.

Emanet Ekle

Kitap Ver

 1. Emanet kitabın veya kitapların verileceği okuyucunun belirlendiği kısımdır iki farklı yol kullanılabilir.
  • Daha önce okuyucu eklenmiş ise listeden seçilebilir. Ayrıca arama ile hızlıca okuyucuyu bulabilirsiniz.
  • Eğer okuyucu daha önce kayıtlı değilse Adı, Soyadı, Sınıfı ve Cinsiyet bilgisi girilerek kitap o okuyucunun kaydı açıldığı sırada verilebilir. Daha sonra okuyucunun bilgileri okuyucu listesi bölümünden detaylı şekilde düzenlenebilir. Bu 4 boşluk doldurulduğunda 1.a bölümünde seçili okuyucuya değil 1.b bölümüne bilgileri girilen okuyucu için emanet kaydı oluşturulur. Kaydı oluşacağı için tekrar Emanet Ekle bölümü açıldığında 1.a bölümüne bu okuyucunun bilgileri de listelenecektir.
 2. Okuyucu bilgilerini görüntüleme ve güncelleme penceresi ayrı bir pencerede açılır ve bu okuyucu hakkında okuduğu kitaplar gibi detaylı bilgiler alınabilir. Bunun yanında 3. Yani kitap verme kısmında sağ tıklama yapıldığında da kitap bilgileri ve o kitabı okuyan kullanıcıların bilgileri görüntülenebilir.
 3. Okuyucuya verilen kitap veya kitapların seçimi yapılır. Birden fazla kitap seçmek için CTRL tuşuna basılı tutup farenin sol tuşu ile seçimlerinizi yapın. Veya SHIFT ile bir dizi seçim yapabilirsiniz.
 4. Getirilmesi gereken tarihi buradan değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak ayarlar bölümünde ayarlı olan değer gelecektir. Ayarlar bölümüne girip varsayılan getirilmesi gereken tarihi de ayarlayabilirsiniz.
 5. a veya 1.b bölümünde bilgileri girilen okuyucuya 3. Bölümdeki kitaplar için emanet kayıtlarını oluşturan buton.

Gelen Kitap Ekle

Kitap Al

 1. Eğer ayarlar bölümünde gecikme bedeli açık ve ayarlanmışsa getirilmesi gereken gün geçtikten emanetin geri alınma tarihine kadar geçen gün sayısı gecikme bedeli alınır. Bu örnekte 0,50 kuruş gecikme bedeli ayarlanmış ve kitap 7 gün geç getirilmiştir. 70,50 = 3,50 TL gecikme bedeli hesaplanmıştır. Bu bölümü kullanmak istemiyorsanız ayarlar bölümünden kapatabilirsiniz.
 2. Tahsilatın yapıldığı tarih seçilir. Varsayılan olarak bugündür. Fakat eski tarihlerde yapılan tahsilatların daha sonra programa aktarılabilmesi için tarih seçimi de yapılabilir.
 3. Gelen kitap hasarlı veya kayıpsa buradan işaretlenir. Kaybolan kitaplar emanet ekleme kısmında görünmez fakat kitap listesinde görülebilir. Kitap bulunduktan sonra kayıp bölümü değiştirilebilir.
 4. 1.’de belirtilen gecikme bedeli tahsil edilmişse işaretlenir. İşaretlenmezse kasa bölümünde o okuyucuya borç olarak eklenir daha sonra tahsilat yapılabilir.
 5. Emanet kaydı yanlışlıkla eklenmiş ise silmek için kullanılır. Bu işlem kitabı geri alma işlemi değil silme işlemidir!
 6. Eğer kitap tekrar alınmak isteniyorsa geri getirilmesi gereken süre bu buton ile 2. Kısımdaki tarihe kadar uzatılabilir.
 7. Girilen bilgilere göre kitap kütüphaneye aktarılır.

Kitap Listesi/Okuyucu Listesi

Kitap Listesi

 1. Kitap listesi veya okuyucu listesi üzerinden çift tıklama ile de açılabilir. Kitap bilgileri veya okuyucu bilgileri ekranını açacaktır bu ekranda kitabı okuyan okuyucuların listesini görebilir ve detaylarını düzenleyebilirsiniz. Okuyucu bilgilerinde de bu okuyucunun okuduğu kitapları görebilir, kasa ve okuyucu detaylarını düzenleyebilirsiniz.
 2. Üst menüden de seçebileceğiniz kitap ekle veya okuyucu ekle sayfasına yönlendirir.
 3. Seçili bir veya birden fazla kaydı tamamen siler.

İnternette Arama

Internette Arama

Kitap listesinde kitaba sağ tıklayıp o kitabı internet servislerinde arayabilirsiniz.

Kasa Verileri

Kasa

Bu ekran okuyucu listesi bölümünde okuyucunun üstüne çift tıklanarak, navigasyon kullanılarak veya sağ tıklama ile açılabilir. Kasa bilgileri sekmesine tıklayarak kasa bilgilerini okuyucu bilgilerini tıklayarakta okuyucu bilgilerine erişebilirsiniz. Ayrıca kullanıcının okduğu kitapların üzerine çift tıklayarakta o kitabın bilgilerine hızlıca geçiş yapabilirsiniz

 1. Emanet kaydı nedeniyle görünen kasa verisi. Bu örnekte 3,50 TL’lik gecikme bedelinin üzerine tıklanmış ve ödendi işareti seçilip veri güncellenmiş. Bu nedenle kullanıcının 3,50 TL’lik borcu ödendi olarak değişmiştir.
 2. Burası da emanet kaydı haricinde borç ekleme işlemleri için yapılmıştır. Emanet kaydında gecikme olmasa da buradan okuyuculara borç eklenip tahsil edilebilir. Çok amaçlı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için listeden boş bir alana tıklayın alttaki veriyi güncelle butonu veriyi ekle butonu ile değişecektir. Daha sonra yine bu kayıtlara tıklayıp tutarları değiştirebilir veya ödendi ödenmedi bilgilerini ekleyebilirsiniz.
 3. Ödenmeyen verilerin toplamı.
 4. Burada seçili veri güncellenir eğer boş bir alana tıklarsanız yeni veri ekleyebilirsiniz.

Okuyucu Ekle

Okuyucu ekle

 1. İsterseniz listeden seçebilir isterseniz elle ekleyebilirsiniz. Eğer ayarlar bölümünde sınıf seçili ise buraya elle eklediğiniz kayıtlar aynı zamanda daha sonra kullanabilmeniz için kayıt edilecektir. Liste kayıtlarını düzenle bölümünden düzenleyebilirsiniz.
 2. Buraya girdiğiniz numara daha sonra SMS göndermek istediğinizde kullanılacak numaradır. Tekrar düzenlenebilir.
 3. Kameranız varsa bu butona bastığınızda kameranız ile fotoğraf çekebilirsiniz.
 4. İsterseniz de bilgisayarınıza daha önce eklediğiniz fotoğrafı yükleyebilirsiniz. Fotoğraf yüklemek zorunlu değildir.

Kitap Ekle

Kitap ekle

 1. Kitap barkodu. Barkodu barkod okuyucu ile giriyorum seçili ise barkodu girdiğiniz anda sunucularımızda eğer o kitaba ait veriler varsa sizin için hemen doldurur. Bunun için internet bağlantısı gerekir. Barkod daha önce girilmişse otomatik doldur kısmı ise siz o kitabı daha önce eklediyseniz ve elinizde o kitaptan birden fazla bulunuyorsa daha önce bilgilerini girdiğiniz kitabı tekrar getirir. ISBN’ye aynısını yaz seçili ise Barkod’a girdiğiniz numaranın aynısı ISBN’ye de eklenir.
 2. Sizin için veritabanına önceden eklenen en çok okunan kitaplar, yazarlar, yayınevleri gibi bilgileri otomatik olarak listeleyen butonlardır. Programın hızında bir düşüş olmaması açısından kullanma özgürlüğü size bırakılmıştır.
 3. Demirbaş numarası her kitap için farklı olan numaradır. Bu numara kitabın üzerinde bulunmaz size özeldir. Birbirinin aynısı iki kitabı eklerken her şey aynı olsa dahi demirbaş numarası farklı girilmelidir. Bu numarayı sistem her seferinde bir artırır değiştirmenize gerek yoktur ama isterseniz elinizle de girebilirsiniz.
 4. Yine isterseniz Dolap – Raf ve sıra bilgilerini de ekleyebilirsiniz. Bunun için önce dolap ve o dolabın raflarını oluşturmanız gerekir. Bunun için üst menüden düzenle > dolap düzenle yolunu takip edin.

Raporlama

Kitap ekle

 1. Çeşitli tipteki raporlarları listeler.
 2. Seçtiğiniz rapor anında burada listelenir. Veya başka sayfalardan raporla tuşuna bastığınızda listeden seçmeden burada listelenecektir.
 3. Excel’e aktarır.
 4. Yazıcıya gönderir.

Düzenle Bölümleri

Düzenle Bölümleri

Bu görselde Dolap Düzenle gösterilse de dolap, tür, yazar, yayınevi ve kitap düzenle ekranları da bu şekilde kullanılmaktadır.

 1. Seçili kaydı siler.
 2. Yeni kayıt eklemek için listenin en altına inilir aynı kayıt var ise eklenemez. Düzenlemek için ise düzenlemek istediğiniz satırın üzerine çift tıklayıp düzenlemelisiniz. Yine aynı kayıt olursa uyarı verir.
 3. Bu tuşa basmadığını sürece sadece yaptığınız değişiklikler taslak olarak kalır bu buton yaptığınız değişiklikleri veritabanına kayıt eder.
 4. Yıl sonunda isterseniz bu tuşlar ile bir üst sınıfa çıkarabilirsiniz. Yanlışlıkla kullandıysanız alt sınıfa düşürme tuşunu kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz 12 veya 8. Sınıf öğrencileri sınıf yükseltildiğinde MZN* etiketi alırlar bu şekilde mezunları ve ne zaman mezun olduklarını ayırt edebilirsiniz. Hem de kayıtlarını silmek zorunda kalmazsanız. Silecekseniz de silme işlemini kolaylaştıracaktır.
 5. Bu bölüm sadece sınıf düzenle bölümünde bulunur. Dolap düzenleme ekranında da benzer olarak raf ekleme ve düzenleme küçük bölümü vardır.

Barkod Yazdır

Kitapların üzerindeki barkodu kullanmak istemeyen ve daha düzenli olması açısından kendi barkodlarını yazdırmak isteyen kullanıcılarımız içindir. Son barkod numarası ayarlar bölümünden düzenlenebilir.

Barkod Yazdır

Kaç adet barkod yazdırılacağını girip yazdır butonu ile yazdırabilirsiniz. A4 kağıdına istenilen adet kadar barkod yazdırılır. Daha sonra bunları kesip kitapların üzerine yapıştırabilirsiniz.

Lisans Kodu Girişi

Lisans

 1. Bilgisayarınıza özel olarak üretilen kod. Bu kodu lisans veya sms satın alırken bize iletmelisiniz. Kodlar sizin bilgisayarınıza özel olarak üretilir.
 2. Size özel üretilmiş sms veya lisans kodu buraya girilir.
 3. Kodu bilgisayarınıza ekler.
 4. Daha önce girilmiş kod bilgileri burada listelenir.
 5. Kod hatalıysa uyarı mesajı verir. En fazla 3 adet yanlış kod girebilirsiniz. Kod doğruysa kodun detaylarını yazar. Kullanmadan önce programı kapatıp açmalısınız.

Kullanıcı İşlemleri

Kullanıcı İşlemleri

 1. Var olan kullanıcıları listeler. İlk sıradaki ana kullanıcıdır ve silinemez, yetkileri kısıtlanamaz. Kullanıcı adı ve şifresi değiştirilebilir.
 2. Güncellemek veya yeni bir kullanıcı oluşturmak için adı ve şifresi belirlenir.
 3. Güncellemek veya yeni bir kullanıcı oluşturmak için yetkileri belirlenir örneğin bu resimde yeni kullanıcısının Emanet Kitaplar sayfasına erişimi vardır fakat o sayfadaki emanetleri silip raporlayamaz. Kitap listesinde kitapları görebilir fakat güncelleyip silemez.
 4. Yetki ve kullanıcı bilgilerine göre yeni kullanıcı oluşturur aynı isimde varsa hata mesajı verir.
 5. Yetki ve kullanıcı bilgilerine göre seçili kullanıcıyı günceller aynı isimde başka kullanıcı varsa hata mesajı verir.

Ayarlar

Program ile ilgili özelleştirme ve ayarlamaları yapabileceğiniz sayfalardır.

Genel Ayarlar

Genel Ayarlar

Program ile ilgili genel ayarları buradan yapabilirsiniz.

İşlem Ayarları

İşlem Ayarları

Emanet kitap listesi ile ilgili ayarları buradan yapabilirsiniz.

Kitap Ayarları

Kitap Ayarları

Kitap kaydı ile ilgili ayarları buradan yapabilirsiniz.

Üye Ayarları

Üye Ayarları

Üye kaydı ile ilgili ayarları buradan yapabilirsiniz.

Barkod ve Arama Ayarları

Barkod ve Arama Ayarları

Program içerisinde yapacağınız aramalar ve eğer varsa barkod okuyucunuzun program ile entegrasyonu ile ilgili ayarları buradan yapabilirsiniz.

Veritabanı Ayarları

Veritabanı Ayarları

Veritabanı klasörünü, varsayılan yedek klasörünü açma gibi işlemlerin yanında veritabanı sıfırlama işlemini de bu sayfadan yapabilirsiniz. Otomatik yedeklemeyi açarsanız program kapatıldığında otomatik olarak yedek alınacaktır.

Kurum Ayarları

Kurum Ayarları

Kurumunuz ile ilgili bilgileri kaydedebilir ve eğer modülünüz var ise program ikonu ve başlığını değiştirebilirsiniz.

Veri Aktarma Sihirbazı

Veri Aktarma Sihirbazı

 1. Kitap, Üye, Yazar, Yayınevi, Tür gibi seçeneklerden aktarmak istediğinizi seçin.
 2. Excel dosyanızı bilgisayarnızdan bulun.
 3. Verilerinizin ilk satırı başlık ise sütun başlıkları içeriyor seçeneğini seçin.
 4. Veritabanı sütunlarımız ile sizin excel sütunlarınızı eşleştirin. Sizde o sütun bulunmuyorsa --BOŞ-- seçebilirsiniz.
 5. Eşleştirmeyi yaptığınızda tamamlaya basın, verileriniz eklenmiş olacaktır.

Yedekleme

Yedekle

 1. Ayarlar > Yedek Al butonuna basılır.
 2. Bilgilendirme mesajı evet seçeneği ile kapatılır. Yedeğiniz yedek_GÜN.AY.YIL_SAAT.DAKİKA.SANİYE maskesi ile %APPDATA%\Tusunami Kütüphane Takip\Yedekler adresine alınmıştır.

El ile Yedekleme

Veritabanı dosyasının bulunduğu %APPDATA%\Tusunami Kütüphane Takip\Veri adresinde gidin ve içerisinde tkt.db isimli dosyayı kopyalayın ve nerede saklamak istiyorsanız o klasöre yapıştırın. İsterseniz Ayarlar > Geri Yükle > Veritabanı Klasörü ile de buraya ulaşabilirsiniz.

Geri Yükleme

Geri Yükle

 1. Büyük harfle başlayan YEDEK adı ayarlar > veritabanı ayarları > çıkışta otomatik yedek al seçeneği ile alınan yedeği gösterir.
 2. Küçük harfle başlayan yedek adı ayarlar > yedek al butonu ile alınan yedeği gösterir.
 3. Seçili yedeği silmek için kullanılır. Yedek klasörünü açıp el ile de silebilirsiniz.
 4. db isimli ana veritabanı dosyasının bulunduğu klasörü açar.
 5. Yedeklerin bulunduğu klasörü açar.
 6. Listeden seçilen yedeği geri yükler.

El ile Geri Yükleme

Veritabanının bulunduğu %APPDATA%\Tusunami Kütüphane Takip\Veri adresine gidin, tkt.db isimli dosyayı silin. Daha sonra elinizde bulunan yedek dosyasını buraya atın ve ismini tkt.db olarak değiştirin.

Güncelleme

Güncelle

Otomatik güncellemeler açıksa program açılışında güncelleme kontrolü yapılacaktır. Manuel olarak da üst menüden güncelleme kontrolü yapabilirsiniz. Güncelleme var ise resimdeki gibi bir ekran iel güncelleme ayrıntıları size sunulacaktır. Yeni sürümü yükle butonuna bastığınızda programın son sürümü indirilir ve kurulum ekranı açılır. Güncellemeyi kurarken verilerinize hiçbir zarar gelmeyecektir.

Geri Bildirim Yapma

Güncelle

Herhangi bir sorun olduğunda bize gerekli bilgileri buradan gönderebilirsiniz. Ayrıca önerilerinizi de yine aynı sayfadan yapabilirsiniz.