Muhtemelen bunu okuyorsanız monster parmak izi sorunuyla karşı karşıya gelmişsinizdir. Parmak izi ile oturum açmak için Windows Hello’yu ayarlamaya çalıştığımda aşağıdaki hata ile karşılaşıyordum.

Windows Hello stopped working, can set it back up. Türkçesi Windows Hello bağlantısı koptu, lütfen ayarlayıp tekrar deneyin gibi bir şeydi.

Hem driver CD’si hem de internetteki sürücü sürücüler işe yaramıyordu. Bunun monster parmak izi okuyucusu ile ilgili bir arıza olduğunu düşünüp kadıköydeki monster şubesine götürdüm ve bu hatayı aldığımı Aygıt Yöneticisi Biometricanlattım. Arızanın windowsla ilgili olduğunu monster parmak izi okuyucusunda sorun olmadığını söyleyip gönderdiler. Bunun üzerine internetten araştırma yapıp bir şekilde çözmeye karar verdim. Bununla ilgili değil Türkçe, İngilizce kaynaklar bile yoktu neredeyse. Neyse ki bir şekilde karşıma çıktı ve denedim.

Biraz uğraş sonucu çözdüm ve sizlere de adım adım anlatmak istiyorum. Denemeden önce her ihtimale karşı geri yükleme noktası oluşturun. Anlatacaklarım EgisTec ES603 modeline sahip monster parmak izi okuyucusunda yaşandı ve çözüme kavuştu aygıt yöneticisine girip biyometrik cihazlar altında kendi modelinizi bulabilirsiniz.

Görünen o ki parmak izi okuyucusu sadece sürücüye değil BioExcess isminde bir yazılıma da ihtiyaç duyuyor.

Monster parmak izi sorunu çözüm adımları:

  1. Öncelikle buraya tıklayarak Clevo’nun sürücü sayfasına gidin.
  2.  Sayfanın en altına doğru olan Egistec fingerprint driver (3.0.15.0) for Windows 8 isimli sürücüyü indirin. İsminde Windows 8 olmasına bakmayın Windows XP ve üzeri tüm Windowslarda çalışır.
  3. Başlat>Çalıştır’a devmgmt.msc yazarak veya el ile Aygıt Yöneticisi’ni açın ve sayfa yüklendikten sonra parmak izi okuyucunuzu bulun. Biometrik Cihazlar altında bulabilirsiniz.
  4. Sağ tıklayın ve çıkan menüden Kaldır’ı seçin. Çıkan pencerede “Bu aygıtın sürücü yazılımını sil” seçeneğini seçmeyi unutmayın ve Tamam’a tıklayın. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  5. Daha önce yüklemiş olduğunuz yazılımı şimdi setup’a tıklayarak kurun. Yazılımda Türkçe desteği bulunuyor ve size ne yapmanız gerektiğini açıkça anlatacak.

Ayrıca yazılımı sadece Windows oturumu açmak için değil işinize yarayabilecek bir çok özellik var. Bazıları aşağıda.

  • Okuttuğunuz parmağa göre istediğiniz programları açma.
  • Dosya şifreleme
  • Güvenli disk oluşturma
  • İnternetteki hesaplarınıza parmak izi ile girme (facebook, twitter vs. aklınıza ne gelirse)

Monster parmak izi çözümMonster parmak izi sorunu